Quantcast
Channel: Avtobusni prevozi – Slovenija – Javniprevoz.si
Viewing all 52 articles
Browse latest View live

Slovenija: Subvencionirane vozovnice za šolsko leto 2019/2020

$
0
0

Ljubljana, 20. avgust 2019
Od 21. avgusta dalje bo potekala prodaja subvencioniranih vozovnic za prihajajoče šolsko leto. Uporabnike pozivamo, da ne čakajo na prvi šolski dan, pač pa da si vozovnice zgotovijo že prej.



Vozovnice so na voljo za dijake od 21.avgusta dalje, za študente pa od 20. septembra dalje.

Povezave na posamezna obvestila prevoznikov, ki zagotavljajo vozovnice za integrirani javni potniški promet:

SLOVENSKE ŽELEZNICE

NOMAGO

ARRIVA SLOVENIJA

AVTOBUSNI PROMET MURSKA SOBOTA

LJUBLJANSKI POTNIŠKI PROMET

MARPROM


Portal INTEGRIRANI JAVNI POTNIŠKI PROMET


Prodaja mesečnih vozovnic za mesec maj 2016

$
0
0

Slovenija, 27. april 2016
Pričenja se prodaja mesečnih vozovnic za mesec maj. Potnikom svetujemo, da vozovnice pravočasno kupijo in se na ta način izognejo dolgim čakalnim vrstam in drugim morebitnim nevšečnostim.

Na poti – z avtobusom: NOMAGO, Ljubljana-München-Ljubljana

$
0
0

Ljubljana, 23. sepember 2019
Že pred časom je padla odločitev za kratko potovanje v bavarsko prestolnico na otvoritveni dan Oktoberfesta 2019, ene najbolj popularnih prireditev v Nemčiji.

Ker imamo iz Slovenije več javnoprevoznih direktnih povezav do Münchna, je bilo zgolj potrebno izbrati eno izmed njih. Prva je izpadla Adria Airways. Letalski prevoznik se sooča s hudimi težavami pri poslovanju, njegovi potniki pa z ekstremnimi razmerami pri zamudah, odpovedih letov ter obupnem zagotavljanju potniških informacij.

Naslednji je iz igre izpadel GoOpti, saj, kot kaže njegov rezervacijski sistem, na Bavarsko njegovi prevozi niso tako pogosti, kot npr. destinacije vzhodne Italije, kar pomeni za potnika precejšen finančni zalogaj.

Slovenske železnice so v tem primeru izgubile bitko le zaradi določenih prestopov v Beljaku na vlak avstrijskih železnic, saj je časa zgolj nekaj minut, kar je sicer po idealnem scenariju odlično, praksa pa dnevno kaže na precejšnje zamude EuroCity vlakov čez ozemlje Slovenije, posledično – tveganje.



Ostali so še avtobusni prevozniki, ki Ljubljano in München povezujejo z 22-imi dnevnimi linijami ob delovnikih, od tega jih 12 opravlja FlixBus. Poleg njega še prevozniki Nomago, Rancas, Europa Bus CH, Črnja Tours in Croatia Bus.

Izbira je velika, mesto, znano po pivu pa več kot odlično povezano s Slovenijo. Na koncu smo se odločili za potovanje s prevoznikom Nomago, saj že nekaj mesecev oglašujejo InterCity Shuttle prevoze ter občasno poročajo tudi o tem, da se je storitev “prijela” in so s številom prepeljanih potnikov zadovoljni.

Rezervacija oz. nakup vozovnic je na spletni strani Nomaga oz. preko njihove aplikacije precej enostavna, prav tako plačilo. Vozovnice “priletijo” v predal elektronske pošte in zadeva je urejena. Sistem do te točke deluje. Preverjeno.

 

Relacija Ljubljana-München

Dan odhoda (petek, 20.9.2019) se je začel z obvestilom ob 07:40 uri, da bo imel avtobus, ki bi moral s perona št. 1 ljubljanske avtobusne postaje oditi proti Münchnu ob 08:00, 21 minut zamude. Odlično. Obveščanje deluje, potniki smo bili nad podajanjem informacij navdušeni (sicer ne nad zamudo samo). 20 minut pomeni čas za kavo s sopotniki v enem izmed bližnjih lokalov.

Ob prihodu na peron ob 08:15 pa ugotovimo, da je avtobus na njem že 10 minut in se pričnemo spraševati, zakaj je bilo obvestilo o zamudi potrebno, če pa je dejansko skorajda ni bilo? Kakorkoli, avtobus je krenil s perona dalje ob 08:20, torej je v Ljubljani opravil 15 minutni postanek in s predhodno 5 minutno zamudo pridelal skupaj 20 minut zamude.

Pri Vodicah je prišlo do zastoja na avtocesti, kjer smo na zamudi pridobili dodatnih 10 minut, seveda je tovrstne nevšečnosti na cesti potrebno vzeti v zakup, saj voznik avtobusa nanje ne more vplivati. Po kakšnih 40-ih minutah vožnje iz Ljubljane, sta se voznika odločila za 15-minutni postanek na počivališču Voklo. Zamuda je z nerazumljivim manevrom (15 minutni postanek je avtobus opravil pred kratkim že v Ljubljani) zrasla že na 50 minut. Jasne razlage pri tem ni, razen v primeru, da gre morda za zakonsko določen odmor voznika. Vožnja se je nadaljevala na Bled, kjer so kolone vozil na cesti stalnica in preden je Nomagov MAN dosegel avtobusno postajo na Bledu ter ponoven vhod na gorenjsko avtocesto, je ura pokazala 10:00, skratka 2 uri od načrtovanega odhoda iz Ljubljane do Bleda. Precej.

Ko smo že pri vozilu, gre za par mesecev star MAN-ov avtobus t.i. “luksuzne izvedbe”, ki so ga v Nomagovem hčerinskem podjetju Brioni Pula dobili v mesecu juniju, kjer sem takrat v pogovoru z enim izmed voznikov v okolici Pulja začutil njegov ponos, da je prevzel nov avtobus, kar ga je z uniformo in urejenostjo delalo še bolj pripadnega svojemu poklicu in podjetju.

Avtobus je bil urejen in čist in elementi, ki jih potnik potrebuje za 6 urno potovanje so funkcionirali (USB vtičnice za polnjenje mobilnih naprav, wi-fi, delujoči WC), brez pripomb. Seveda je potrebno situacijo kdaj tudi pohvaliti in zakaj pa ne, objaviti na twitter profilu #javniprevoz.


Zasedenost potniške kabine je bila več ali manj polovična, celo pot do Münchna. Potniki smo imeli na razpolago več kot dovolj prostora. Na avtobusu je tudi kotiček za družine (štirje sedeži, med katerimi je pozicionirana miza), ki pa so pri rezervaciji oz. nakupu vozovnic dražji, kot sedeži v ekonomskem razredu. Vozilo klimatizirano, vožnja mehka, razen prenekaterih hitrih zaviranj in manevrov obeh voznikov, ki sta izmenično peljala avtobus dokaj nemirno. Nekateri vstopajoči potniki so imeli težave z iskanjem številk sedežev (roko na srce, na določenih sedežih jih nismo našli), redki z brezžičnim omrežjem.

Rahla kritika gre na avtobusne monitorje, kjer bi se lahko prikazovalo karkoli (od filmov do promocije itd.), na katerih je nalepljeno zgolj obvestilo o brezžičnem omrežju in njegovo geslo.

Vožnja se je nadaljevala čez Karavanke, preko Beljaka in tamkajšnje avtobusne postaje do Salzburga. Pred Salzburgom pa je takoj po izhodu iz avtoceste voznik avtobusa ustavil na enosmernem pasu in na začudenje vseh prisotnih pričel voziti vzvratno nazaj na avtocestni odcep. Izredno nevaren manever ni ostal neopažen, drugi vozniki so trobili in ustavljali, skratka, tveganje za povzročitev nesreče je bilo visoko. V navedeni situaciji in ob dejstvu, ko so tudi avtobusi opremljeni z navigacijskimi napravami, si voznik tovrstnega manevra nikakor ne bi smel privoščiti. Varnost potnikov in soudeležencev v prometu ali dodatna zamuda? Seveda varnost!

In seveda, če je v štartu padla pohvala, je bila tokrat na vrsti graja ter objava na twitterju tovrstnega nevarnega početja. Nomago se je na objavo primerno odzval in kot kaže o njej obvestil tudi posadko vozila.

Sledil je daljši postanek na enem izmed bližnjih postajališč, kjer je voznik pristopil na sredino avtobusa in pred vsemi potniki bentil o tem, da “kaj ima kdo za objavljati, kaj se dogaja na avtobusu in o njegovi vožnji v vzvratno smer”. Seveda je situacija postala neprijetna, verbalno obračunavanje s potniki pa popolnoma neprimerno in nepotrebno. Glede na zapisano, se prevozniku predlaga, da se določene pripombe na voznike naslovijo po končanem delovnem času oz. izven njega, v izogib slabi volji, nezbranosti za volanom in tudi, da se potniki izognejo morebitnim incidentom na vozilu.

Prihod v München je bil nekaj pred 16:00 uro, planiran po voznem redu pa ob 14:20. Dodatna zamuda je nastala na cestah münchenskega predmestja, saj so kolone vozil tamkaj prej pravilo kot izjema. Omenjeno zamudo bi voznika lahko zmanjšala vsaj za 30 minut (postanek na Voklem in v Ljubljani) in jo tako spravila na dobrih 45 minut, saj je na 6-urni poti en postanek (kot bomo videli v nadaljevanju) dovolj za odmor in kratek “sprehod”, tako za potnike, kot tudi za posadko.

Problem zamude je seveda bistveno večji pri potnikih, ki “lovijo” povezovalne prevoze, pa naj si bo avtobusne, železniške, sploh pa letalske, pri katerih je ura in pol zamude že huda stistka s časom. Turisti, ki ne nadaljujejo poti, pa po večini tovrstno zamudo brez težav oprostijo.

Povzetek vožnje na relaciji Ljubljana-München, Nomago InterCity Shuttle, ocene:
– nakup spletnih/mobilnih vozovnic: zelo dobro;
– cena: zelo dobro (glede na konkurenčne prevoze);
– urejenost, opremljenost in čistoča vozila ter urejenost osebja: zelo dobro;
– udobje vožnje: vozilo – odlično, voznik – povprečno;
– prijaznost osebja in komunikacija s potniki: neprimerno (na negativno oceno vpliva seveda zgoraj navedena prigoda);
– skladnost vožnje z urnikom: podpovprečno (možnosti za zmanjšanje zamude voznika nista izkoristila);
– obveščanje potniškega centra: zelo dobro (v nadaljevanju – pri povratnem prevozu se bo ocena bistveno spremenila);

 

Relacija München-Ljubljana

Povratek v Ljubljano je bil planiran in rezerviran za nedeljo, 22.9.2019. Nomago je že na dan sobote potnikom poslal obvestilo z opravičilom, da njihov InterCity avtobus odhaja na servis ter da ga bo v nedeljo zamenjalo vozilo z oznakami Brioni Pula. Vse storitve pa da za potnike ostajajo na nadomestnem avtobusu enake. Gesta informiranja, ki je sicer nujna, kajti potniki bi v nasprotnem primeru, na postaji ZOB v Münchnu, zagotovo iskali avtobus v barvah Nomaga.

V nedeljo ob 14:10 (dvajset minut pred predvidenim odhodom) prispe sporočilo iz Nomaga, da bo avtobus imel 47 minut zamude. Ponovno čas za prigrizek in kavo, torej, v bližnji okrepčevalnici. Avtobus pred odhodom za Ljubljano namreč prispe iz Frankfurta, kjer so cestne nevšečnosti več kot logične in posledično tudi zamuda.

Ob 15:00 (kljub temu, da je do novega odhoda manjkalo še 17 minut), smo z družbo bili že na peronu, in glej ga zlomka, avtobus Brioni Pula s tablo Nomago je bil že tam. Pričnem pogovor z zelo prijaznima voznikoma, ki vprašata “pa kje hodite toliko časa, mi vas čakamo”. Vljudno se jima opravičim in pojasnim, da je Nomagov center za komunikacijo s potniki poslal obvestila o 47-minutni zamudi in smo posledično izkoristili del tega časa za okrepčilo. Čeprav je bila situacija zaradi napačnih informacij neugodna, žal, potniki v tem primeru res nismo bili krivi.

Pogovor se je nadaljeval in zanimalo me je, zakaj je prišlo do tako velikega odstopanja. Voznika sta pojasnila, da “tracking” sistemu, ki ga uporablja Nomago za sledenje avtobusov, ne zaupata, saj da dnevno prihaja do podobnih težav oz. odstopanj. Voznik pravi: “Poglej na primeru: Pred kratkim smo bili z avtobusom v Ljubljani, pa nas kličejo iz Nomagovega centra, češ da kje vozimo toliko časa, da bi morali biti že v Ljubljani. Pa jim povem, da smo že v Ljubljani, oni pa pravijo: Pa kako ste že v Ljubljani, če tracker kaže, da ste šele v Umagu??” Zelo nerodna zadeva, tako za voznike, kot tudi za potnike, ki poleg običajnih zamud zaradi nevšečnosti na cestah povzroča še dodatne. Prevoznik bo moral poiskati dodaten način, kako pridobiti ažurne informacije in ih tudi takšne posredovati potnikom.

Popolnoma po nepotrebnem smo torej napravili 45 minut zamude. Vožnje do Ljubljane ni potrebno opisovati, ker sta gospoda vozila izredno umirjeno, potniki smo bili z njima in tudi z vozilom – turistično Setro, zelo zadovoljni. Avtobus je opravil en 20-minutni postanek na polovici poti, kar je bilo popolnoma dovolj in se v Ljubljano pripeljali s samo 5 minutno zamudo.

Rahlo je zbodla v oči le slaba zasedenost potniške kabine, iz Münchna do Salzburga je bilo na krovu približno 20 potnikov, iz Salzburga do Bleda 5 ter z Bleda do Ljubljane 7.

Ocene gredo pri povratnem prevozu nekako takole:
– urejenost, opremljenost in čistoča vozila ter urejenost osebja: zelo dobro;
– udobje vožnje: vozilo – odlično, voznik – odlično;
– prijaznost osebja in komunikacija s potniki: dobro (težave z znanjem angleškega jezika; v takih primerih potniki priskočimo na pomoč);
– skladnost vožnje z urnikom: zelo dobro (voznika sta brez prekoračitve omejitev zmanjšala zamudo na minimum);
– obveščanje potniškega centra: neprimerno (sicer poskus ažurnosti z neažurnimi informacijami);

 

Splošna ocena vseh storitev (vozovnice, prevoz, obveščanje, …)

Povprečno. Brez treh naštetih problematičnih elementov (kršenje prometnih pravil, nepotrebno povečevanje zamude voznikov na petkovi vožnji in podajanje napačnih informacij potnikom s strani Nomagove logistične službe) bi bila ocena bistveno višja.

 

Brez potnikov ni biznisa!

Nahajamo se v informacijski dobi, česar se morajo zavedati tudi prevozniki, ki s potniki služijo kruh. Današnji prevoz potnikov ni primerljiv s tistim iz nekdanje Jugoslavije, kar se morajo zavedati predvsem vozniki. In naloga prevoznika je, da jih opozarja in uči, kje je raven sprejemljivega obnašanja do potnika.

Drugi problem pa bi lahko bili v tej zgodbi milenijci, ki sedijo v potniških podpornih centrih in imajo na ta način malo ali nič stika z realnostjo – v tem primeru z vožnjami ter brez izkušenj, kaj se vse lahko zgodi v avtobusnem prevozu potnikov. Realnosti na terenu ni možno preslikati na pisarno oz. sistem t.i. “videoigre”, zato se upravičeno sprašujem, ali so operaterji kdaj poslani v realnost – na teren? Če niso, bi to nujno morali biti – mesečno!

Navzven dela Nomago dobro, preizkuša moderne pristope, česar nekateri prevozniki v Sloveniji še dolgo ne bodo. Stik potnika s storitvijo pa lahko pokaže plat, ki je zunanjemu opazovalcu skrita. In na trenutke problematična. Naj bodo zgornje dobre ocene motivacija za prihodnje delo, tiste manj dobre pa naloga za izboljšanje storitve potnikom.

Prodaja mesečnih vozovnic za mesec maj 2016

$
0
0

Slovenija, 27. april 2016
Pričenja se prodaja mesečnih vozovnic za mesec maj. Potnikom svetujemo, da vozovnice pravočasno kupijo in se na ta način izognejo dolgim čakalnim vrstam in drugim morebitnim nevšečnostim.

Na Dunaj le po cesti ali železnici. Austrian Airlines za letalsko linijo ni zainteresiran.

$
0
0

Ljubljana, 27. oktober 2019
Po propadu Adrie Airways ostaja siva lisa na slovenski letalski povezljivosti avstrijska prestolnica Dunaj. Medtem, ko “pomembne 4” (München, Frankfurt, Zürich in Bruselj) počasi prevzemajo članice Star Alliance, Dunaju ne kaže najbolje.


Iz Austrian Airlines so sporočili, da pri njihovi letalski družbi v prihodnje ni v načrtu povezave med Dunajem in Ljubljano, saj da je dnevno vzpostavljenih več dnevnih letov med letališčem Celovec in Dunajem, kar je za potnike blizu oz. neposredna bližina Slovenije.



Dunajsko linijo bi sicer lahko vzpostavila nova letalska družba, ki jo snujejo pri slovenski vladi in pri tem iščejo letalskega prevoznika, ki bi skupaj z državo in drugimi potencialnimi partnerji bil pripravljen ustanoviti novega slovenskega letalskega prevoznika. No, pri tem Austrian Airlines očitno ne sodeluje, saj so sporočili, da tovrstni pogovori s slovenskimi oblastmi ne potekajo. Sodelovanje pri rojstvu nove družbe naj bi pred kratkim zavrnila že nemška Lufthansa.

Kaj so alternative?
Iz Ljubljane do Dunaja je približno 380 kilometrov, kar pomeni pri vožnji z osebnim avtomobilom 4 ure. Pri potovanjih, ko gre zgolj za večinoma eno osebo (ali pa dve – odvisno od cene avtobusne vozovnice, če vemo, da jo je mogoče dobiti že za 10 evrov na smer), se seveda tovrstni prevoz ne izplača, zato sta tukaj na voljo še avtobusni in železniški prevoz.

↵Iz Ljubljane ponovno v Frankfurt, München in Zürich.

Avtobusni prevoznik FlixBus izvaja direktne povezave med Ljubljano in Dunajem, kjer vožnja traja 5 ur in 20 minut. Potnike zapelje na postajo Erdberg, odkoder so dalje na voljo avtobusne in povezave s podzemno železnico. Prebivalcem Štajerske je FlixBus prav tako na voljo iz Maribora, kjer direktna vožnja na Dunaj traja med tremi urami pa tja do 3 ure in 30 minut.

6 ur in 30 minut traja vožnja do Dunaja iz Ljubljane (iz Maribora 4 h 40 min) pri prevozniku Nomago, ki pred samim mestom opravi še postanek na dunajskem letališču, medtem ko je potrebno pri FlixBusu na poti na letališče Schwechat prestopati.

In železniški prevoz?
Slovenske železnice ostajajo z dvema dnevnima povezavama med Ljubljano in Dunajem. Prva je jutranji vlak EC 158 ob 08:00, pri katerem je najprej potrebno del poti opraviti z nadomestnim avtobusom. Vožnja do Dunaja tako traja 6 ur.

Druga možnost je vlak EC 150 z odhodom ob 15:45, prav tako preko Celja, Maribora, Špilja, Gradca s prihodom na glavno dunajsko železniško postajo ob 22:00. Pri tem je zanimivo, da kljub stečaju Adrie Airways Slovenske železnice niso pojačale odhodov za Dunaj, prav tako so v primerjavi z avtobusnim prevoznikom FlixBus počasnejše in v večini primerov dražje (tudi od Nomaga).

18-letniki: Evropska komisija vam ponuja brezplačne vozovnice

$
0
0

Ljubljana, 7. november 2019
Med 1. aprilom in 31. oktobrom 2020 bodo 18-letniki lahko brezplačno raziskovali Evropo, saj jim Evropska komisija v okviru pobude DiscoverEU namenja 20.000 brezplačnih vozovnic.



Do sedaj je bilo v treh krogih podeljenih že 50.000 vozovnic, prijavilo pa se je 275.000 mladih potnikov.In kakšni so pogoji: Do konca letošnjega leta mora kandidat dopolniti 18 let, biti državljan ene izmed držav, članic EU, njegovo potovanje pa lahko traja največ 30 dni, kot rečeno, med 1.4. in 31.10. 2020.

Potniki v pobudi DiscoverEU večinsko potujejo z vlakom, možno pa je koriščenje tudi drugih prevoznih sredstev.

Vrednost proračuna za DiscoverEU znaša 25 milijonov evrov. Rezultati izbora bodo obveščeni januarja prihodnje leto. Rok za prijavo je 28. november 2019. Najstniki, izkoristite priložnost!

Fantje in dekleta se lahko prijavite tukaj ⇐.

Prodaja mesečnih vozovnic za mesec maj 2016

$
0
0

Slovenija, 27. april 2016
Pričenja se prodaja mesečnih vozovnic za mesec maj. Potnikom svetujemo, da vozovnice pravočasno kupijo in se na ta način izognejo dolgim čakalnim vrstam in drugim morebitnim nevšečnostim.

Ljubljana: Vozni red avtobusov v času praznikov in novoletnih počitnic

$
0
0

Ljubljana, 17. december 2019
Ljubljanski potniški promet obvešča potnike, da bodo v noči iz 24. decembra na 25. december nočne linije imele dodaten odhod ob 1.20 uri z Bavarskega dvora.



Prav tako bodo v času šolskih počitnic, od 27. decembra 2019 do 3. januarja 2020, z izjemo linij 15, 24, 26 in 30 veljali počitniški vozni redi. Vozne rede si lahko ogledate na povezavi: http://www.lpp.si/javni-prevoz/vozni-redi, (zavihki” posebni” oz. “počitniški”).

Na Silvestrovo, 31. 12. 2019, bodo nočne linije N1, 2, N3, N5, 6 in 11B obratovale skozi celo noč z intervali od 30 – 40 minut. Na vseh ostalih linijah bodo veljali počitniški vozni redi. Silvestrski vozni redi bodo objavljeni od 25. decembra 2019 naprej v zavihku “posebni”.

Medkrajevni avtobusi LPP bodo obratovali od 27.12.2019 do 3.1.2020 po medprazničnih voznih redih. Dne 25.12. in 26.12.2019, ter 1.1. in 2.1.2020, bodo avtobusi obratovali po nedeljskih voznih redih. Aktualne vozne rede si lahko ogledate na povezavi: http://www.lpp.si/javni-prevoz/medkrajevni-potniski-promet.


Prodaja mesečnih vozovnic za mesec maj 2016

$
0
0

Slovenija, 27. april 2016
Pričenja se prodaja mesečnih vozovnic za mesec maj. Potnikom svetujemo, da vozovnice pravočasno kupijo in se na ta način izognejo dolgim čakalnim vrstam in drugim morebitnim nevšečnostim.

Koronavirus: V Sloveniji do nadaljnega ustavljen ves javni prevoz!

$
0
0

Ljubljana, 15. marec 2020
S ponedeljkom, 16. marca, takoj ob 00:00 bo, v luči preprečavanja širitve koronavirusa med prebivalstvom, prepovedan ves javni prevoz. Prevoze bodo lahko opravljali le taksiji, pri tem pa bodo morali vozniki vozilo razkužiti pred vstopom vsakega novega potnika.



SLOVENSKE ŽELEZNICE

Ves železniški potniški promet v Sloveniji je do preklica ustavljen. Prav tako tudi mednarodni prevoz potnikov. Vsa obvestila o nadomestnih avtobusnih prevozih ne veljajo. Vse morebitne reklamacije se bodo reševale po ponovni vzpostavitvi javnega potniškega prometa. Več v obvestilu Slovenskih železnic. Potniške blagajne so bile s 15.3. zaprte, razen ljubljanske, mariborske in celjske.

 

LETALIŠČE LJUBLJANA

Potniški promet na letališču Jožeta Pučnika Ljubljana zaenkrat še poteka. Posamezni prevozniki občasno odpovedujejo lete. Več v obvestilu Fraporta Slovenija: Koronavirus – informacije za potnike. Uradni govornik kriznega štaba, Jelko Kacin, je napovedal, da tudi “zračnega prometa iz in v Slovenijo kmalu ne bo več” – potniški se zapira jutri, 16. marca 2020 ob polnoči.

 

LJUBLJANA

 

MARIBOR

Od nedelje, 15. marca avtobusi prevoznika Marprom ne vozijo. Zaprta bo tudi blagajna in informacije na glavni avtobusni postaji. Več v obvestilu Marproma.

 

OSTALI PREVOZNIKI

  • NOMAGO: Linije javnega potniškega prometa, vključno z medkrajevnimi prevozi, mestnimi prevozi, občasnimi prevozi in delavskimi prevozi do nadaljnega UKINJENE.
  • ARRIVA SLOVENIJA: Vozni redi trenutno niso na voljo zaradi začasne ustavitve javnega potniškega prometa v Republiki Sloveniji.
  • AP Murska Sobota: Začasno prenehanje izvajanja javnega prevoza v Sloveniji.
  • GoOPTI: Vsi prevozi iz/v Italijo so od 12. marca do vključno 3. aprila ODPOVEDANI zaradi varnostnih ukrepov v zvezi s širjenjem koronavirusa. Od 16.3 so ODPOVEDANI tudi vsi prevozi znotraj države ter na relacijah s Hrvaško in z Avstrijo. Rezervacije prevozov znotraj teh terminov ne bodo mogoče. Potnikom bomo vse stroške prevoza povrnili v obliki kode za popust za prihodnje rezervacije. Potniki bodo obveščeni po sms-u in e-mailu.

 

ITALIJA

Potniški promet med Slovenijo in Italijo je ustavljen. Več na povezavi AP Ljubljana.

 

HRVAŠKA

Potniški promet med Slovenijo in Hrvaško je ustavljen.

S ponedeljkom, 11. majem 2020, se delno sprošča javni prevoz v Sloveniji. Pozor na omejitve!

$
0
0

Slovenija, 7. maj 2020
Po skoraj dveh mesecih od zaprtja javnega prevoza zaradi epidemije koronavirusa, se končno pričakuje njegovo ponovno in postopno odprtje, a seveda s strogimi zaščitnimi ukrepi.



Vožnja z avtobusi in vlaki bo bistveno drugačna. Potniki bodo morali obvezno nositi maske, vstop na avtobus ne bo možen na sprednjih vratih, pač pa na drugih vratih, vozniki bodo zaščiteni in ločeni od potnikov s pregrado. Prav tako bo na vhodnih vratih nameščeno razkužilo, da si bodo potniki razkužili roke. Kar se potniških vlakov tiče, le tretjina jih bo vozila na najbolj frekventnih progah.

Minister za infrastrukturo, Jernej Vrtovec je povedal, da mora biti razdalja med potniki oz. voznikom minimalno 1,5 metra. Direktor Ljubljanskega potniškega prometa, Peter Horvat, pravi da so nekateri ukrepi neživljenjski, saj LPP razpolaga z avtobusi kapacitete 155 potnikov, z upoštevanjem ukrepov in razdalje, pa bi se lahko na njih lahko peljalo zgolj 16 potnikov naenkrat.


Spremljaj hitre novice in izkušnje v praksi o #javniprevoz na družabnih omrežjih TWITTER in FACEBOOK


Vozilo je po izstopu vseh potnikov potrebno prezračiti in vse površine razkužiti, je še dodal minister. Pri LPP-ju pravijo, da to ni mogoče, saj potrebujejo najmanj 20 minut za razkuževanje vozila in dodajajo, da bo morala v prihodnje država kriti stroške, ker so na takšen način abnormalni, saj je podjetje imelo 8 milijonov evrov izgube od zaprtja javnega prevoza – 16. marca 2020.


Avtobusna postaja Ljubljana s ponedeljkom ponovno odpira vrata, ob tem bodo morale stranke do preklica spoštovati vse sprejete ukrepe in navodila s strani pristojnega ministrstva, ministrstva za zdravje in Nacionalnega inštituta za javno zdravje.


Na Slovenskih železnicah so povedali, da delajo na tem, da noben potnik na vlaku ne bo ogrožen. Pri tem gre dodati, da bo po vsej verjetnosti nastal problem potniških kapacitet, saj bo zahtevana razdalja med potniki zagotovo naredila svoje. Vozni red vlakov bo sprva omejen, zato potniki, preverjajte ga v iskalniku Slovenskih železnic.

Vozni red po relacijah od 11. do 17. maja 2020

V vlak bodo lahko vstopile le zdrave osebe, ki ne kažejo znakov akutne okužbe dihal (kašelj, nahod, izcedek iz nosu, povišana telesna temperatura, bolečine v žrelu…), so zapisali na Slovenskih železnicah.


Slovenske železnice: Pred vstopom v vlak je potrebno vzdrževati zadostno medosebno razdaljo. Ob vstopu v vlak si razkužite roke, enako priporočamo tudi pri izstopu. Na vlakih bodo z nalepkami označena vrata kjer bo možen vstop oz. izstop. Prosimo, da upoštevate talne oznake za smer premikanja, da ne pride do sočasnega premikanja v nasprotne smeri. Ves čas trajanja prevoza je potrebno imeti pravilno nameščeno masko, ki prekrije nos in usta.


Število sedežev in stojišč v vlaku bo omejeno. Potnike naprošamo, da upoštevajo tudi oznake na sedežih, ki zagotavljajo ustrezno varnostno razdaljo. V času trajanja ukrepov bodo na postajah zaprte čakalnice in javna stranišča, omogočen bo le prehod skozi čakalnice, kjer poteka prodaja vozovnic, dodajajo na Slovenskih železnicah.

Vlaki in avtobusi so rakuženi in očiščeni, vozniki pripravljeni, pravijo prevozniki. Potnikom pa svetujemo, da se seznanijo z ukrepi na spletnih straneh posameznega prevoznika ter jih upoštevajo. Prav tako naj bodo pripravljeni na alternativne prevoze, v primeru, da bodo prevozne kapacitete po novih pravilh zapolnjene.


Železniški potniki: Slovenske železnice priporočajo, da vozovnice kupite preko spleta, mobilne prodaje ali v aplikaciji, s čimer se boste izognili dodatnim stikom ob stanju v vrsti za nakup na železniških postajah, ter železniškemu osebju v vlaku zagotovili, da vašo vozovnico pregleda brezkontaktno.


Minister Vrtovec je povedal: 11. maja ponovno odpiramo javni potniški promet. Osem tednov je minilo, od nujne odločitve, da začasno prekinemo ves javni prevoz potnikov. V ta ukrep smo bili prisiljeni, če smo želeli učinkovito zajeziti in obvladovati širjenje koronavirusa.
Pri uporabi javnega potniškega prometa bo potrebno upoštevati navodila zdravstvene stroke, ki bodo varovala državljanke in državljane pred koronavirusom, hkrati pa so dovolj življenjska za številne izvajalce javnega potniškega prometa. Za zaščito voznikov so predvidene fizične pregrade, ki bodo varovale voznike pred morebitno okužbo. V prehodnem obdobju bodo potniki vstopali na vozilo samo na zadnjih vratih avtobusa, da ne bo prišlo do stika med voznikom in potniki. Med potniki mora biti razdalja vsaj 1,5 metra. Vsi morajo obvezno uporabljati masko. Vozilo je potrebno na koncu vožnje (proge), po izstopu vseh potnikov, temeljito prezračiti in še pred začetkom naslednje vožnje razkužiti vse površine. Na avtobusu ne poteka prodaja vozovnic dokler niso nameščene fizične pregrade. Ob vstopnih oziroma izstopnih vratih avtobusa in vlaka mora biti nameščeno razkužilo za roke za potnike. Potniki si morajo pred vstopom obvezno razkužiti roke.
Na ministrstvu vzpostavljamo posebno telefonsko številko 01 478 85 12, na kateri boste dobili odgovore na vsa vprašanja in dileme v zvezi z ponovnim uvajanjem javnega potniškega prometa. Marsikdo se je v času prekinitve javnega potniškega prometa posluževal trajnostnih oblik mobilnosti, kot sta hoja ali kolesarjenje.
Spodbujamo vse, da v luči odgovornega ravnanja do okolja in zdravega življenjskega sloga, s to prakso nadaljujete. Prosim za razumevanje in upoštevanje navodil tudi v prihodnje, da s skupnimi močmi zadržimo število okužb na tako nizki ravni, da ne bomo prisiljeni v ponovne uvedbe omejitev. Dovolite mi, da se ponovno iskreno zahvalim za vaše odgovorno ravnanje.


Mednarodni prevozi: Avtobusni prevoznik FlixBus do 31. maja 2020 prekinja vse čezmejne povezave v in iz Slovenije. Več na: Informacije za naše potnike


 

Ljubljana: Z Urbanom na brezplačno vožnjo v maju od Mestne hiše do Ljubljanskega gradu

$
0
0

Ljubljana, 1. maj 2016
Testno obdobje električnega vlakca Urban, ki so ga pri LPP javnosti prvič predstavili 8. marca 2016, je zaključeno, zato vas vabijo na brezplačne vožnje po delu trase od Stritarjeve ulice do Ljubljanskega gradu in nazaj.

Vožnje bodo potekale vsak dan od nedelje, 1. maja 2016, do predvidoma konca maja. Vstopna postaja na električni vlakec bo pri Mestni hiši z odhodi ob 12., 13., 14., 16., 17. in 18. uri. Odhodi z Ljubljanskega gradu bodo ob 12.20, 13.20, 14.20, 16.20, 17.20 in 18.30.

Obdobje brezplačne vožnje z Urbanom je del uvajalnega obdobja pred začetkom rednega obratovanja zato so lahko urniki in trase voženj po zaključenem obdobju še spremenijo. O spremembah bomo sproti obveščali na spletni strani www.lpp.si.

Uvedba električnega vlakca je del trajnostne strategije Mestne občine Ljubljana in Ljubljanskega potniškega prometa (LPP), ki vključuje posodobitev voznega parka LPP tudi z vozili na elektriko, ki bodo obratovala predvsem v središču Ljubljane.

logo_fb

Tehnološko napreden vlakec Urban je sestavljen iz vlečnega vozila in treh vagonov, ki skupaj merijo 19 m. Vagoni so v zimskem času zaprti in ogrevani, poleti pa se okna odprejo. Vagoni z lesenimi stoli so opremljeni v skladu s trajnostno usmerjenostjo Ljubljane – Zelene prestolnice Evrope 2016. Opremljeni so tudi za turistične skupine, in sicer z video in avdio opremo, na katero se lahko po potrebi priključi tudi mikrofon turističnega vodnika. Streha vozila je opremljena z 12 fotovoltaičnimi paneli, ki vlakcu pri vožnji pomagajo vzdrževati električno energijo. Električni motor vozila deluje po principu dvostopenjske rekuperacije, ki pri zaviranju z motorjem, predvsem pri vožnji navzdol, polni baterijske celice. Najvišja hitrost, ki jo vlakec dosega, je 25 km/h.

Električni vlakec Urban, ki je nastajal pod taktirko LPP in slovenskega strokovnjaka na področju elektromobilnosti, Mira Zoriča iz podjetja STOJA, inovacije in proizvodnja d.o.o., in je svojo belo-zeleno podobo pridobil v sodelovanju z oblikovalko Majo Licul in podžupanom prof. Janezom Koželjem. Ta podoba bo v prihodnje prepoznavno označevala vozni park vseh električnih vozil LPP. Okolju prijazno vozilo z ničnimi izpusti bo s krožno linijo povezalo tudi glavne mestne znamenitosti tako v mestnem središču kot izven njega. Tako bo imelo za posledico povečanje turističnega ovrednotenja nekoliko bolj umaknjenih območij in bo pripomoglo k razvoju Ljubljane kot trajnostne turistične destinacije.

www.lpp.si

Viewing all 52 articles
Browse latest View live