Ljubljana, 23. sepember 2019
Že pred časom je padla odločitev za kratko potovanje v bavarsko prestolnico na otvoritveni dan Oktoberfesta 2019, ene najbolj popularnih prireditev v Nemčiji. ![]()
Ker imamo iz Slovenije več javnoprevoznih direktnih povezav do Münchna, je bilo zgolj potrebno izbrati eno izmed njih. Prva je izpadla Adria Airways. Letalski prevoznik se sooča s hudimi težavami pri poslovanju, njegovi potniki pa z ekstremnimi razmerami pri zamudah, odpovedih letov ter obupnem zagotavljanju potniških informacij.
Naslednji je iz igre izpadel GoOpti, saj, kot kaže njegov rezervacijski sistem, na Bavarsko njegovi prevozi niso tako pogosti, kot npr. destinacije vzhodne Italije, kar pomeni za potnika precejšen finančni zalogaj.
Slovenske železnice so v tem primeru izgubile bitko le zaradi določenih prestopov v Beljaku na vlak avstrijskih železnic, saj je časa zgolj nekaj minut, kar je sicer po idealnem scenariju odlično, praksa pa dnevno kaže na precejšnje zamude EuroCity vlakov čez ozemlje Slovenije, posledično – tveganje.
Ostali so še avtobusni prevozniki, ki Ljubljano in München povezujejo z 22-imi dnevnimi linijami ob delovnikih, od tega jih 12 opravlja FlixBus. Poleg njega še prevozniki Nomago, Rancas, Europa Bus CH, Črnja Tours in Croatia Bus.
Izbira je velika, mesto, znano po pivu pa več kot odlično povezano s Slovenijo. Na koncu smo se odločili za potovanje s prevoznikom Nomago, saj že nekaj mesecev oglašujejo InterCity Shuttle prevoze ter občasno poročajo tudi o tem, da se je storitev “prijela” in so s številom prepeljanih potnikov zadovoljni.
Rezervacija oz. nakup vozovnic je na spletni strani Nomaga oz. preko njihove aplikacije precej enostavna, prav tako plačilo. Vozovnice “priletijo” v predal elektronske pošte in zadeva je urejena. Sistem do te točke deluje. Preverjeno.
Relacija Ljubljana-München
Dan odhoda (petek, 20.9.2019) se je začel z obvestilom ob 07:40 uri, da bo imel avtobus, ki bi moral s perona št. 1 ljubljanske avtobusne postaje oditi proti Münchnu ob 08:00, 21 minut zamude. Odlično. Obveščanje deluje, potniki smo bili nad podajanjem informacij navdušeni (sicer ne nad zamudo samo). 20 minut pomeni čas za kavo s sopotniki v enem izmed bližnjih lokalov.
Ob prihodu na peron ob 08:15 pa ugotovimo, da je avtobus na njem že 10 minut in se pričnemo spraševati, zakaj je bilo obvestilo o zamudi potrebno, če pa je dejansko skorajda ni bilo? Kakorkoli, avtobus je krenil s perona dalje ob 08:20, torej je v Ljubljani opravil 15 minutni postanek in s predhodno 5 minutno zamudo pridelal skupaj 20 minut zamude.
![]()
Pri Vodicah je prišlo do zastoja na avtocesti, kjer smo na zamudi pridobili dodatnih 10 minut, seveda je tovrstne nevšečnosti na cesti potrebno vzeti v zakup, saj voznik avtobusa nanje ne more vplivati. Po kakšnih 40-ih minutah vožnje iz Ljubljane, sta se voznika odločila za 15-minutni postanek na počivališču Voklo. Zamuda je z nerazumljivim manevrom (15 minutni postanek je avtobus opravil pred kratkim že v Ljubljani) zrasla že na 50 minut. Jasne razlage pri tem ni, razen v primeru, da gre morda za zakonsko določen odmor voznika. Vožnja se je nadaljevala na Bled, kjer so kolone vozil na cesti stalnica in preden je Nomagov MAN dosegel avtobusno postajo na Bledu ter ponoven vhod na gorenjsko avtocesto, je ura pokazala 10:00, skratka 2 uri od načrtovanega odhoda iz Ljubljane do Bleda. Precej.
Ko smo že pri vozilu, gre za par mesecev star MAN-ov avtobus t.i. “luksuzne izvedbe”, ki so ga v Nomagovem hčerinskem podjetju Brioni Pula dobili v mesecu juniju, kjer sem takrat v pogovoru z enim izmed voznikov v okolici Pulja začutil njegov ponos, da je prevzel nov avtobus, kar ga je z uniformo in urejenostjo delalo še bolj pripadnega svojemu poklicu in podjetju.
Avtobus je bil urejen in čist in elementi, ki jih potnik potrebuje za 6 urno potovanje so funkcionirali (USB vtičnice za polnjenje mobilnih naprav, wi-fi, delujoči WC), brez pripomb. Seveda je potrebno situacijo kdaj tudi pohvaliti in zakaj pa ne, objaviti na twitter profilu #javniprevoz.
Zasedenost potniške kabine je bila več ali manj polovična, celo pot do Münchna. Potniki smo imeli na razpolago več kot dovolj prostora. Na avtobusu je tudi kotiček za družine (štirje sedeži, med katerimi je pozicionirana miza), ki pa so pri rezervaciji oz. nakupu vozovnic dražji, kot sedeži v ekonomskem razredu. Vozilo klimatizirano, vožnja mehka, razen prenekaterih hitrih zaviranj in manevrov obeh voznikov, ki sta izmenično peljala avtobus dokaj nemirno. Nekateri vstopajoči potniki so imeli težave z iskanjem številk sedežev (roko na srce, na določenih sedežih jih nismo našli), redki z brezžičnim omrežjem.
Rahla kritika gre na avtobusne monitorje, kjer bi se lahko prikazovalo karkoli (od filmov do promocije itd.), na katerih je nalepljeno zgolj obvestilo o brezžičnem omrežju in njegovo geslo.
Vožnja se je nadaljevala čez Karavanke, preko Beljaka in tamkajšnje avtobusne postaje do Salzburga. Pred Salzburgom pa je takoj po izhodu iz avtoceste voznik avtobusa ustavil na enosmernem pasu in na začudenje vseh prisotnih pričel voziti vzvratno nazaj na avtocestni odcep. Izredno nevaren manever ni ostal neopažen, drugi vozniki so trobili in ustavljali, skratka, tveganje za povzročitev nesreče je bilo visoko. V navedeni situaciji in ob dejstvu, ko so tudi avtobusi opremljeni z navigacijskimi napravami, si voznik tovrstnega manevra nikakor ne bi smel privoščiti. Varnost potnikov in soudeležencev v prometu ali dodatna zamuda? Seveda varnost!
In seveda, če je v štartu padla pohvala, je bila tokrat na vrsti graja ter objava na twitterju tovrstnega nevarnega početja. Nomago se je na objavo primerno odzval in kot kaže o njej obvestil tudi posadko vozila.
Sledil je daljši postanek na enem izmed bližnjih postajališč, kjer je voznik pristopil na sredino avtobusa in pred vsemi potniki bentil o tem, da “kaj ima kdo za objavljati, kaj se dogaja na avtobusu in o njegovi vožnji v vzvratno smer”. Seveda je situacija postala neprijetna, verbalno obračunavanje s potniki pa popolnoma neprimerno in nepotrebno. Glede na zapisano, se prevozniku predlaga, da se določene pripombe na voznike naslovijo po končanem delovnem času oz. izven njega, v izogib slabi volji, nezbranosti za volanom in tudi, da se potniki izognejo morebitnim incidentom na vozilu.
![]()
Prihod v München je bil nekaj pred 16:00 uro, planiran po voznem redu pa ob 14:20. Dodatna zamuda je nastala na cestah münchenskega predmestja, saj so kolone vozil tamkaj prej pravilo kot izjema. Omenjeno zamudo bi voznika lahko zmanjšala vsaj za 30 minut (postanek na Voklem in v Ljubljani) in jo tako spravila na dobrih 45 minut, saj je na 6-urni poti en postanek (kot bomo videli v nadaljevanju) dovolj za odmor in kratek “sprehod”, tako za potnike, kot tudi za posadko.
Problem zamude je seveda bistveno večji pri potnikih, ki “lovijo” povezovalne prevoze, pa naj si bo avtobusne, železniške, sploh pa letalske, pri katerih je ura in pol zamude že huda stistka s časom. Turisti, ki ne nadaljujejo poti, pa po večini tovrstno zamudo brez težav oprostijo.
Povzetek vožnje na relaciji Ljubljana-München, Nomago InterCity Shuttle, ocene:
– nakup spletnih/mobilnih vozovnic: zelo dobro;
– cena: zelo dobro (glede na konkurenčne prevoze);
– urejenost, opremljenost in čistoča vozila ter urejenost osebja: zelo dobro;
– udobje vožnje: vozilo – odlično, voznik – povprečno;
– prijaznost osebja in komunikacija s potniki: neprimerno (na negativno oceno vpliva seveda zgoraj navedena prigoda);
– skladnost vožnje z urnikom: podpovprečno (možnosti za zmanjšanje zamude voznika nista izkoristila);
– obveščanje potniškega centra: zelo dobro (v nadaljevanju – pri povratnem prevozu se bo ocena bistveno spremenila);
Relacija München-Ljubljana
Povratek v Ljubljano je bil planiran in rezerviran za nedeljo, 22.9.2019. Nomago je že na dan sobote potnikom poslal obvestilo z opravičilom, da njihov InterCity avtobus odhaja na servis ter da ga bo v nedeljo zamenjalo vozilo z oznakami Brioni Pula. Vse storitve pa da za potnike ostajajo na nadomestnem avtobusu enake. Gesta informiranja, ki je sicer nujna, kajti potniki bi v nasprotnem primeru, na postaji ZOB v Münchnu, zagotovo iskali avtobus v barvah Nomaga.
![]()
V nedeljo ob 14:10 (dvajset minut pred predvidenim odhodom) prispe sporočilo iz Nomaga, da bo avtobus imel 47 minut zamude. Ponovno čas za prigrizek in kavo, torej, v bližnji okrepčevalnici. Avtobus pred odhodom za Ljubljano namreč prispe iz Frankfurta, kjer so cestne nevšečnosti več kot logične in posledično tudi zamuda.
Ob 15:00 (kljub temu, da je do novega odhoda manjkalo še 17 minut), smo z družbo bili že na peronu, in glej ga zlomka, avtobus Brioni Pula s tablo Nomago je bil že tam. Pričnem pogovor z zelo prijaznima voznikoma, ki vprašata “pa kje hodite toliko časa, mi vas čakamo”. Vljudno se jima opravičim in pojasnim, da je Nomagov center za komunikacijo s potniki poslal obvestila o 47-minutni zamudi in smo posledično izkoristili del tega časa za okrepčilo. Čeprav je bila situacija zaradi napačnih informacij neugodna, žal, potniki v tem primeru res nismo bili krivi.
Pogovor se je nadaljeval in zanimalo me je, zakaj je prišlo do tako velikega odstopanja. Voznika sta pojasnila, da “tracking” sistemu, ki ga uporablja Nomago za sledenje avtobusov, ne zaupata, saj da dnevno prihaja do podobnih težav oz. odstopanj. Voznik pravi: “Poglej na primeru: Pred kratkim smo bili z avtobusom v Ljubljani, pa nas kličejo iz Nomagovega centra, češ da kje vozimo toliko časa, da bi morali biti že v Ljubljani. Pa jim povem, da smo že v Ljubljani, oni pa pravijo: Pa kako ste že v Ljubljani, če tracker kaže, da ste šele v Umagu??” Zelo nerodna zadeva, tako za voznike, kot tudi za potnike, ki poleg običajnih zamud zaradi nevšečnosti na cestah povzroča še dodatne. Prevoznik bo moral poiskati dodaten način, kako pridobiti ažurne informacije in ih tudi takšne posredovati potnikom.
![]()
Popolnoma po nepotrebnem smo torej napravili 45 minut zamude. Vožnje do Ljubljane ni potrebno opisovati, ker sta gospoda vozila izredno umirjeno, potniki smo bili z njima in tudi z vozilom – turistično Setro, zelo zadovoljni. Avtobus je opravil en 20-minutni postanek na polovici poti, kar je bilo popolnoma dovolj in se v Ljubljano pripeljali s samo 5 minutno zamudo.
Rahlo je zbodla v oči le slaba zasedenost potniške kabine, iz Münchna do Salzburga je bilo na krovu približno 20 potnikov, iz Salzburga do Bleda 5 ter z Bleda do Ljubljane 7.
Ocene gredo pri povratnem prevozu nekako takole:
– urejenost, opremljenost in čistoča vozila ter urejenost osebja: zelo dobro;
– udobje vožnje: vozilo – odlično, voznik – odlično;
– prijaznost osebja in komunikacija s potniki: dobro (težave z znanjem angleškega jezika; v takih primerih potniki priskočimo na pomoč);
– skladnost vožnje z urnikom: zelo dobro (voznika sta brez prekoračitve omejitev zmanjšala zamudo na minimum);
– obveščanje potniškega centra: neprimerno (sicer poskus ažurnosti z neažurnimi informacijami);
Splošna ocena vseh storitev (vozovnice, prevoz, obveščanje, …)
Povprečno. Brez treh naštetih problematičnih elementov (kršenje prometnih pravil, nepotrebno povečevanje zamude voznikov na petkovi vožnji in podajanje napačnih informacij potnikom s strani Nomagove logistične službe) bi bila ocena bistveno višja.
Brez potnikov ni biznisa!
Nahajamo se v informacijski dobi, česar se morajo zavedati tudi prevozniki, ki s potniki služijo kruh. Današnji prevoz potnikov ni primerljiv s tistim iz nekdanje Jugoslavije, kar se morajo zavedati predvsem vozniki. In naloga prevoznika je, da jih opozarja in uči, kje je raven sprejemljivega obnašanja do potnika.
![]()
Drugi problem pa bi lahko bili v tej zgodbi milenijci, ki sedijo v potniških podpornih centrih in imajo na ta način malo ali nič stika z realnostjo – v tem primeru z vožnjami ter brez izkušenj, kaj se vse lahko zgodi v avtobusnem prevozu potnikov. Realnosti na terenu ni možno preslikati na pisarno oz. sistem t.i. “videoigre”, zato se upravičeno sprašujem, ali so operaterji kdaj poslani v realnost – na teren? Če niso, bi to nujno morali biti – mesečno!
Navzven dela Nomago dobro, preizkuša moderne pristope, česar nekateri prevozniki v Sloveniji še dolgo ne bodo. Stik potnika s storitvijo pa lahko pokaže plat, ki je zunanjemu opazovalcu skrita. In na trenutke problematična. Naj bodo zgornje dobre ocene motivacija za prihodnje delo, tiste manj dobre pa naloga za izboljšanje storitve potnikom.